Ondřej Záruba

Další nový web v rámci sítě Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Ondřej Záruba

  „Nejlepší analýza je zdravý selský rozum”

  Společnost: Comsense analytics

  Pracovní pozice: majitel

  Specializace: Finanční plánování, Investice

  Region: Praha

  Finanční analytik s praktickými zkušenostmi od roku 2005. Autor celé řady analytických projektů, jako je například Comsense důvěryhodná banka a specialista korporátní finance zejména v oblasti real estate projektů, zdravotních investic a obnovitelných zdrojů energie.

  Regulace provizí ? To nejlepší, co Vás mohlo potkat

  Když jsem před přibližně 11 lety začal působit v oboru financí, tak mé první profesní kroky vedly do jedné velké nejmenované německé společnosti, jejíž produkce tehdy stála zejména na prodeji životního pojištění. V té době měl ještě velký podíl na sjednávané produkci jiný produkt, který je dnes už v propadlišti dějin. Tím produktem bylo kapitálové životní pojištění. Tento produkt byl asi ne vždy tím nejvýhodnějším, co klient mohl dostat, ale svým způsobem jsem jeho roli na trhu chápal. A mám pro něj do určité míry pochopení i dnes. Nedlouho po mém příchodu začala éra investování přes pojistky a v ten moment celý pojistný trh vzal špatný směr. Relativně krátce na to jsem se skamarádil s jistým pánem, který se jmenuje Vít Kalvoda. Pomáhal jsem mu s jeho nákladovým ukazatelem T-A-N-K. To byla výborná škola pro pochopení těch nesmyslů, co se na trhu odehrávaly.

  Již někdy v roce 2007 jsem si řekl, že se nechci věnovat pojištění vůbec. Má úvaha byla následující.

  V oboru v té době bylo registrováno hodně přes 100 tisíc lidí, co může prodávat pojištění

  Z nich drtivá většina z mého pohledu postupovala u klienta naprosto neprofesionálně

  Byl jsem mladý, nadšený, zapálený a především i hrdý. A rozhodně jsem se nehodlal smířit s myšlenkou, že mě jako člověka s univerzitním vzděláním z oboru, kterému se věnuji, bude někdo označovat jako „dalšího pojišťováka“. Navíc jsem si nemohl nevšimnout toho, jak se byznys pojištění postupně přesouvá na internet.

  Na životě je krásné, že se řídí v dlouhém časovém horizontu logickými pravidly. Jenom na ně občas zapomínáme. Pojistní zprostředkovatelé jsou „zprostředkovatelé“. Oni ten byznys nedělají. Oni nejsou poskytovatelé té služby. Jenom někoho vodí za ruku, aby ho přivedli před bránu instituce, která tu službu reálně poskytuje. A to znamená, že v potravním řetězci našeho oceánu nejsou ani žralok, ani krakatice, ale spíš mořský koník. A proto tahají za kratší konec v této hře. Jiná kapitola jsou pojistní makléři. To je úplně jiná liga, kterou do stejného pytle rozhodně neházím. Žralokem v této hře jsou pojišťovny. Dnes nás už nepotřebují. Doba se změnila a retailový byznys se přesouvá na internet. Proč by měly nadále platit naprosto „ujetou“ provizi ve výši 2 násobku ročního pojistného? V éře, kdy většina lidí vyhledává produkty a služby na internetu pomocí vyhledávače google se ke klientovi mohou dostat o mnoho levněji. V éře všemožných internetových porovnávačů všeho? Logické řešení pro byznys si cestu najde vždycky. Regulace neregulace. Stejně nám ty provize jednou seberou. A ne kvůli přebouchávání. To je jen „marketingové zdůvodnění“.

  „Asociace poradců“ něco veřejně říkají a něco jiného v reálu jejich členové dělají. Stačí se podívat na seznam členů, kde vedle důvěryhodných a seriozních společností nalezneme i firmy zastřešující tu nejhorší žumpu naší branže. Kdyby svá slova mysleli vážně, tak je mezi sebou nemají. Ale to není podstatné. S tím totiž nic už neuděláme. Proto říkám nebojujme s regulací provizí. Je to možná nespravedlivé vůči některým konkrétním jednotlivcům, ale jako celek si to trh zaslouží za to, co minimálně posledních 10 let předvádí. Buďme fér a uznejme to. I za cenu, že si krátkodobě pohoršíme*. Ti dobří z nás to bez problému ustojí. Poradenský póvl skončí a přejde do jiných pochybných obchodních aktivit.

  Proto je pro mě prodej pojištění mrtvým oborem už dávno. Kdo toto nevidí, tak si lže do vlastní kapsy.

  Ano, pokud někdo chce klientovi radit komplexně, tak by měl rozumět pojištění. Ale za své rady klientovi by si normálně měl říct o peníze. A ujišťuji každého pochybovače o takové strategii, že na tom není vůbec nic složitého. Ve všech ostatních oborech je zvykem, že když neprodáváte „vzduch omaštěný větrem“, tak že vám za to zákazník rád zaplatí. Staňte se Vy poskytovatelem služby a povyšte z mořského koníka na osobu, která je tím, s kým klient uzavírá obchod.

  Já se věnuji investicím, protože ty jsou pro mě v ČR perspektivní obor. Až se vše bude prodávat přes internet jako housky na krámě, tak věřím, že důvěra lidí ve správce majetku bude stále vznikat na základě osobního vztahu a výsledků spolupráce.

  Netrapte se tedy změnami souvisejícími s regulací provizí. Berte to jako příležitost. Třeba bude toto tím impulsem, který vás posune profesně dál. A začnete dělat placené finanční poradenství nebo více investice či hypotéky.

  Přeji hodně štěstí při rozhodování nad Vaší budoucností. A kdyby někoho zajímalo, jak si říct klientovi o peníze za práci, tak ať mi klidně napíše.

  *Poznámka pod čarou

  Autor tohoto příspěvku je členem vedení holdingu, jehož dceřiné společnosti vykazují každý měsíc příjmy z prodeje životního pojištění v řádu milionů Kč.

  komentářů 6

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.